Most w Kownie

Kowno - Litwa

Most Panemune został zbudowany w miejsce starzejącego się poprzednika, który został ostatecznie zdemontowany w 2012 roku. Prace nad budową nowego mostu rozpoczęły się w listopadzie 2012 roku, przy czym firma MC od samego początku została wybrana przez projektantów UAB Kelprojektas do dostawy systemu ochrony antygraffiti. Długoletnia i udana współpraca z generalnym wykonawcą spółki UAB Kauno Tiltai, klientem firmy MC, przyczyniła się do tego, że we wszystkich fazach projektu budowy mostu zażądano i wykorzystano kolejne systemy firmy MC. Jedną z wymiernych korzyści dla wykonawcy było bliskie sąsiedztwo magazynu MC, znajdującego się zaledwie pięć kilometrów od placu budowy. Oznaczało to, że produkty nie musiały być składowane lokalnie, lecz w razie potrzeby były pobierane z magazynu.
Szeroki wkład know-how
Oprócz systemu ochrony antygraffiti i systemu naprawy betonu, MC dostarczyła również system powłok na obudowy mostu, które, w przeciwieństwie do innych narażonych elementów, są szczególnie podatne na wilgoć i sole odladzające. Takie systemy ochrony powierzchni MC służą do zwiększenia odporności na agresywne czynniki chemiczne i środowiskowe, wydłużając tym samym żywotność nie tylko kopert i parapetów, ale także całego materiału mostowego.
W przypadku projektu Kowno, dodatkowe wymagania stawiane przez klienta w odniesieniu do funkcjonalności obudowy mostu wymagały opracowania specjalnego rozwiązania, które zespół MC opracował wspólnie z projektantami i wybraną firmą aplikującą. System MC składał się z odpornej na wilgoć powłoki wiążącej, odpornej na oleje i ropę naftową powłoki z żywicy epoksydowej oraz wysoko odpornej, nisko-żółknącej powłoki nawierzchniowej MC-DUR 1252, nakładanej na określoną grubość warstwy 5 mm.

Ze względu na niskie temperatury, praca wykonana na zboczach mostu Panemune stanowiła nie lada wyzwanie, które jednak łatwo było przezwyciężyć.
Ze względu na niskie temperatury, praca wykonana na zboczach mostu Panemune stanowiła nie lada wyzwanie, które jednak łatwo było przezwyciężyć.
© MC-Bauchemie 2015


Największym wyzwaniem były prace prowadzone na obudowach mostu, które miały być zrealizowane wkrótce po zakończeniu prac asfaltowych na pokładzie w październiku 2015 roku. Prace te były w dużym stopniu uzależnione od dobrej pogody. Chociaż było słonecznie, jak na październik było raczej zimno. Oznaczało to, że aplikatory musiały codziennie czekać, aż temperatura będzie wystarczająco wysoka, aby nałożyć powłokę żywiczną na 1.400 m² powierzchni. Ostatecznie jednak wszystko odbyło się ku pełnemu zadowoleniu klienta, co pozwoliło na inaugurację mostu Panemune pod koniec 2015 roku, a następnie przejęcie jego funkcji jako ważnego ogniwa łączącego dwie połowy miasta Kowna.

 

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123