Beton architektoniczny, mikrobeton, mikrocement – poznaj różnice

18.10.2022

Współczesna architektura wnętrz korzysta z różnych rozwiązań. Coraz częściej jest to beton architektoniczny, mikrocement i mikrobeton. Zastanawiasz się, czym dokładnie są te produkty i co wpływa na ich popularność? Sprawdź, co charakteryzuje każdy z tych materiałów i dowiedz się, gdzie najczęściej się ich używa. Dzięki nim możesz całkowicie odmienić wygląd swojego domu lub mieszkania.

Czym jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to jak wskazuje nazwa jeden z rodzajów popularnego materiału

budowlanego – betonu. Zależnie od zapotrzebowania jest modyfikowany przez zmiany w jego składzie i wykorzystanie różnych komponentów. Dzięki temu mieszanka zyskuje różne parametry wytrzymałościowe, a zmiany dotyczą także:

  • struktury,
  • porowatości, 

Beton architektoniczny jest najczęściej używany do tworzenia gotowych płyt, które następnie mocuje się wewnątrz lub na zewnątrz obiektów, zależnie od ich przeznaczenia i wytrzymałości. W takiej formie gotowe komponenty mogą mieć charakter dekoracyjny. Dzięki różnym technikom wykonania możliwe jest także uzyskanie różnych struktur. Mogą to być powierzchnie gładkie, ale również takie, na których znajdują się nierówności np. przypominające pęcherzyki powietrza. Bardzo często podczas przygotowywania mieszanki betonu architektonicznego są dodawane  do niego pigmenty, a poszczególne proporcje modyfikuje się odpowiednio do tego, jaki efekt chce się uzyskać. Pozwala to stworzyć ciekawe kompozycje, które doskonale się prezentują w nowoczesnych wnętrzach domów i mieszkań.

Jedną z popularniejszych odmian betonu architektonicznego są panele 3D. Powstałe w ten sposób elementy mają różne wzory – mogą to być m.in. fale czy wypukłości. Taki materiał to idealne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie wprowadzić do wnętrza niestandardowe elementy dekoracyjne.

Czym jest mikrobeton i gdzie używa się tego materiału?

Mikrobeton jest nowoczesnym materiałem, przy pomocy którego wykonuje się wykończenia nie tylko ścian, ale i posadzek. Zamiennie nazywa się go również betonem milimetrowym lub betonem cire.  Cieszy się ogromną popularnością w pracach wykończeniowych wnętrz, głównie ze względu na grubość, która nie przekracza 3 mm. Istotną cechą tego materiału jest sam sposób jego nakładania, dzięki któremu uzyskuje się gładką powierzchnię. W jego przypadku znika również problem związany z koniecznością pozostawienia przestrzeni dylatacyjnej na podłodze przy ścianach.

 

Dzięki swojej strukturze mikrobeton może być używany praktycznie na każdej powierzchni. Ten materiał jest ceniony ze względu na adhezję, czyli przyczepność do podłoża, na którym się go wykonuje. Wyróżnia go również bardzo duża elastyczność i odporność na  wpływ czynników środowiskowych. Istnieje możliwość wyboru jego koloru oraz tekstury. Dzięki temu efekt wykończenia wnętrza zależy wyłącznie od wizji inwestora.

Mikrocement – co go wyróżnia?

Zastanawiasz się, czym różni się mikrocement od mikrobetonu? Absolutnie niczym. Mikrocement to dokładnie ten sam produkt, co mikrobeton. Różnica pojawia się jedynie w nazewnictwie. Jedne firmy decydują się na pierwsze z określeń, inne na drugą nazwę, więc określenia te stosuje się jako synonimy. Obie mieszanki mają taki sam skład – jednak mikrocement częściej służy do wykończenia wnętrz. Można używać go w mieszkaniach, domach oraz innych budynkach, uzyskując niepowtarzalny efekt.

Jakie są najważniejsze różnice między betonem architektonicznym i mikrobetonem?

Beton architektoniczny i mikrobeton (mikrocement) to materiały, które szczególnie w ostatnich latach bardzo często wybiera się do wykończenia wnętrz. Dzięki nim uzyskuje się praktycznie dowolną strukturę powierzchni, co jest ogromną zaletą każdej ze wspomnianych mieszanek. Warto natomiast wiedzieć, czym różnią się poszczególne materiały.

Beton architektoniczny ma dokładnie takie same parametry wytrzymałościowe jak klasyczny beton.

Tym, co je różni są elastyczność i możliwość uzyskania dowolnie wyglądającej powierzchni

przez użycie ściśle dopasowanej mieszanki. Materiał po zaaplikowaniu nie wymaga dodatkowych prac tynkarskich czy nałożenia innej powłoki ochronnej. Decydując się na to rozwiązanie, należy mieć na uwadze, że jest on znacznie cięższy od mikrocementu, dlatego jego zastosowanie może być ograniczone.

Mikrocement w przeciwieństwie do betonu architektonicznego może być używany na każdej powierzchni podłogowej lub na ścianach. Materiał można kłaść na różnych powierzchniach. Sprawdza się w przypadku jastrychu cementowego, na płytach gipsowo-kartonowych, tynkach czy betonach anhydrytowych. Nie obciąża powierzchni, na której jest nałożony, co wynika z grubości zastosowanej warstwy, która zwykle nie przekracza 3 mm.

Czy każdy może wylewać/nakładać beton architektoniczny lub mikrobeton?

Nakładanie materiałów wykończeniowych warto powierzyć profesjonalistom. Należy pamiętać, że nie jest to standardowy materiał wykończeniowy, a jego prawidłowe nałożenie często wymaga odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. To bardzo ważne np. przy mocowaniu betonu architektonicznego w płytach, gdzie koniecznie należy zadbać o zachowanie odpowiednich odstępów między płytami. Ekipa fachowców z doświadczeniem dopilnuje także, aby materiał nie został użyty w miejscach, które nie wytrzymują dużych obciążeń. Doradzą, gdzie lepiej sprawdzi się beton architektoniczny, a gdzie lepszy będzie lżejszy mikrocement. To bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniach niezależnie od ich przeznaczenia.

Ile kosztuje beton architektoniczny i mikrocement?

Mikrocement nazywany także mikrobetonem nie należy do drogich materiałów wykończeniowych. Jego cena zależy przede wszystkim od rodzaju wybranej mieszanki. Jest ona przeliczana na m2. Średnio za oba materiały trzeba zapłacić ok. 200–300 złotych za 1 m2, dokładny koszt zawsze jednak ustalany jest indywidualnie po konsultacji z fachowcem. Beton architektoniczny jest więc nieco tańszym rozwiązaniem, ponieważ jego cena zazwyczaj nie przekracza 100 zł za 1 m2.

 

Beton architektoniczny, mikrobeton, mikrocement – poznaj różnice
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123