Czym jest beton natryskowy? Charakterystyka i zastosowanie
17.08.2022
Czym jest beton natryskowy? Charakterystyka i zastosowanie
Beton natryskowy wykorzystuje się do naprawy różnego typu ubytków w konstrukcjach, zarówno betonowych, jak i żelbetowych. Ma również zastosowanie jako otulina prętów zbrojeniowych. Z racji sposobu nanoszenia oraz parametrów technicznych, które go charakteryzują, jest popularnym materiałem. Zastanawiasz się, co warto wiedzieć na jego temat? Sprawdź najprzydatniejsze informacje.
Co to jest beton natryskowy?
Beton natryskowy to specjalna mieszanka, która jest przystosowana do nakładania jej przez natrysk na wybraną powierzchnię. Popularną nazwą tego materiału jest również torkret, a sam proces nanoszenia go na daną powierzchnię określa się torkretowaniem. Specjaliści do spraw budownictwa jednogłośnie przyznają, że nanoszenie betonu w tej formie ma bardzo dużo zalet. Warto również zauważyć, że beton natryskowy może być nanoszony w dwóch formach jako element:
- wzmacniający i naprawczy,
- będący samodzielnym elementem konstrukcyjnym.
Beton natryskowy – charakterystyka materiału i sposób jego nanoszenia
Wykorzystanie betonu natryskowego jest znane w budownictwie od kilkudziesięciu lat. Istnieją dwa sposoby torkretowania: na sucho i na mokro. W przypadku wybrania metody suchej najczęściej stosuje się reprofilację konstrukcji betonowej. Ten proces polega na wzmocnieniu miejsc, które z biegiem lat lub przez nieprawidłowe wykonanie powoli uległy degradacji, a ich wytrzymałość cały czas stopniowo spada. Reprofilacja pozwala na skuteczne zwiększenie wytrzymałości danego miejsca i zabezpieczenie go przed korozją.
Sucha metoda stosowana jest również do nanoszenia betonu architektonicznego. Składniki suche są mieszane w specjalnym urządzeniu i doprowadzane do dysz maszyny. Zmieszanie z wodą następuje w dyszy natryskowej, doprowadzaną z osobnego zbiornika. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość stałej kontroli ilości mieszanki i jej konsystencji. Przez zmniejszenie dopływu wody może być gęstsza, a dzięki zwiększeniu ilości wody można uzyskać rzadszą masę. Operator może dostosować parametry mieszanki zależnie od miejsca, w którym będzie zastosowana.
Nafufill Torkret W 54 to jedna z najlepszych mieszanek z grupy natryskowych wykonywanych z użyciem metody suchej. Produkt wyróżnia przede wszystkim bardzo szybki czas wiązania oraz niewielkie straty z odbicia.
Beton natryskowy nanoszony na mokro służy do budowania m.in. murów oporowych, tuneli, wzmacniania skarp i wielu innych konstrukcji. Do mieszanki dodaje się różne środki, przy pomocy których możliwe jest uzyskanie odpowiednich parametrów materiału. W tej metodzie w głównym zbiorniku urządzenia mieszane są składniki suche z wodą. Gotowa mokra mieszanka jest następnie natryskiwana na obrabianą powierzchnię. Zadaniem operatora sprzętu jest stałe kontrolowanie przepływu mieszanki i dostosowywanie ilości natryskiwanego materiału w wybrane miejsce.
Beton natryskowy – dlaczego warto go wybierać?
Beton jako jeden z podstawowych materiałów budowlanych jest wykorzystywany w budownictwie od setek lat. Jego ciągłe udoskonalanie sprawia, że może on sprostać coraz to wyższym wymaganiom konstrukcyjnym. Tak powstał popularny dzisiaj beton natryskowy. Zastosowanie tego materiału jest szerokie. Torkret wykorzystuje się nie tylko w pracach budowlanych, a metoda natryskowa znacznie ułatwia jego aplikację, tym samym zwiększając jego uniwersalność. Beton natryskowy stosuje się m.in. podczas remontowania i budowy nowych tuneli, wiaduktów, mostów czy zbiorników wodnych. Służy on także jako materiał, który umożliwia budowę skomplikowanych konstrukcji. Dzięki dodaniu do mieszanki różnego rodzaju komponentów modyfikujących jest możliwe uzyskanie betonu o praktycznie dowolnych parametrach. Daje to wręcz nieograniczone możliwości w budownictwie.
Beton natryskowy – czy warto zamienić tradycyjne metody na nowoczesne rozwiązania?
Nanoszenie betonu natryskowego, czyli torkretowanie to nowoczesna metoda, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest natryskiwanie suche, które umożliwia dostosowywanie parametrów i ilości mieszanki na bieżąco do potrzeb. Dobierając właściwy środek np. Nafufill GTS HS PL można wykonywać różnego typu prace naprawcze powierzchni czy konkretnych elementów.
Stosowanie tradycyjnej metody układania betonu wymagało montowania nie tylko specjalnych form czy szalunków, ale również większego nakładu pracy. Generowało to znacznie wyższe koszty pracy i dodatkowo wydłużało czas potrzebny do wykonania konkretnego elementu czy konstrukcji. Dużym utrudnieniem były także prace związane z miejscami trudno dostępnymi. Gdy wybierze się nowoczesną metodę natryskową, znika problem związany z montażem szalunków. Trudno dostępne miejsca także nie są już żadną przeszkodą.
Stosując metodę natryskową, w bardzo krótkim czasie można pokryć duże powierzchnie, a dzięki przyspieszeniu procesu wiązania, prace remontowo-budowlane postępują znacznie szybciej. Dużą zaletą tej metody jest również to, że podczas natrysku wybranego miejsca, beton dostaje się w każdą nawet najmniejszą szczelinę, idealnie ją wypełniając. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której woda dostająca się do środka powodowałaby stopniowo postępującą erozję.
Warto również zaznaczyć, że w przypadku metody natryskowej stosunek ilości wody do mieszanki jest znacznie mniejszy niż w tradycyjnym betonowaniu. W praktyce umożliwia to uzyskanie betonu, który jest znacznie wytrzymalszy konstrukcyjnie, przez co posłuży przez lata bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek napraw. Udogodnieniem jest również brak konieczności używania ciężkiego sprzętu, który w tradycyjnej metodzie byłby potrzebny do transportu betonu.
Czy beton natryskowy można ułożyć samodzielnie?
Wykonanie betonu natryskowego samodzielnie jest praktycznie niemożliwe. Nawet gdy ma się najwyższej jakości mieszanki, trzeba użyć specjalistycznego i drogiego sprzętu. Taka inwestycja jest nieopłacalna dla prywatnej osoby planującej tylko niewielkie prace budowlane czy remontowe. Wykonanie betonu metodą natryskową najlepiej powierzyć specjalistom, którzy nie tylko dysponują odpowiednimi maszynami, ale mają także doświadczenie i wiedzę. To bardzo ważne, by wykorzystywane mieszanki były jak najlepsze i miały właściwą konsystencję przekładającą się na późniejszą trwałość.
Czy beton natryskowy to duży wydatek?
Stosowanie betonu natryskowego w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi stosowanymi jeszcze kilka lat temu jest lepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim oszczędza czas, który jest niezbędny do nałożenia materiału oraz jego wiązania. Nie ma także potrzeby ponoszenia kosztu transportu gotowego betonu. Ceny takiej usługi są zróżnicowane zależnie od wybranej metody natrysku, metrażu, lokalizacji czy umiejętności specjalistów. Zwykle więc osoby, które chcą skorzystać z torkretowania, proszą o indywidualną wycenę.
Produkty powiązane
-
Aktualności
Kliknij tutaj by przejść do sekcji News
-
Magazyn
Pobierz najnowsze wydania naszego magazynu dla klientów i pracowników MC aktiv.
-
Pobierz
Tutaj znajdziesz całą dokumentację produktów taką jak karty techniczne, karty charakterystyki, deklaracje właściwości użytkowych oraz ogólne warunki sprzedaży i materiały marketingowe.
-
Referencje
Kliknij tutaj, aby przejść do naszej biblioteki z projektami referencyjnymi
-
Kariera
Kliknij tutaj, aby przejść do sekcji kariera
-
Kontakt
Kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego