Jak skutecznie osuszyć mury i pozbyć się z nich wilgoci?

07.04.2022

Wilgoć w pomieszczeniach to spory problem. Sprzyja rozwojowi groźnych mikroorganizmów i grzybów. Powoduje dyskomfort, pogarsza jakość powietrza i przyspiesza degradację warstwy wykończeniowej i wielu elementów wyposażenia. Gdy pojawia się wilgoć, trzeba zbadać, co jest tego powodem. Tylko w ten sposób można skuteczni pozbyć się wilgoci ze ścian.

Jak pozbyć się wilgoci w murze?

Szukając przyczyny wilgoci w ścianach, zazwyczaj okazuje się, że jest problem z izolacją budynku. W przypadku starszych obiektów nie zawsze stosowano odpowiednią izolację fundamentów. W nowszych może okazać się, że została uszkodzona lub niewłaściwie ułożona na etapie budowy. Kluczem do pozbycia się wilgoci w murze jest ustalenie przyczyny. Jeżeli w budynku nie ma izolacji lub została częściowo uszkodzona, to trzeba ją naprawić.

Podcinanie murów czy iniekcja?

Aby usuwanie wilgoci ze ścian przyniosło trwały efekt, trzeba zapobiec podciąganiu wody z fundamentów. W tym celu trzeba zaizolować miejsca, w których uszkodzona została izolacji pozioma. Do realizacji tego typu prac stosuje się metody mechaniczne, które podlegają na podcinaniu murów i wprowadzaniu stałych przegród izolacyjnych lub iniekcję odpowiednich środków, które krystalizują i wiążą strukturę muru, tworząc szczelną warstwę izolacyjną. Dobrym rozwiązaniem do uszczelnienia muru techniką iniekcji może być płyn do iniekcji z serii Ultrament marki MC-Bauchemie ze Środy Wielkopolskiej.

Jak osuszyć ściany z wilgoci?

Usuwanie wilgoci to proces, który można przyspieszyć, stosując odpowiednie urządzenia, takie jak nagrzewnice i pochłaniacze wilgoci. Jednak trzeba mieć na uwadze, że podstawą pozbycia się wilgoci ze ścian jest prawidłowe uszczelnienie uszkodzonej izolacji i ścian. Dlatego proces osuszania ścian, warto poprzedzić naprawą izolacji poziomej budynku, tak aby zapobiec podciąganiu wody z fundamentów. W przypadku pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu warto zabezpieczyć też ściany. Do osuszania ścian można stosować takie same preparaty jak do osuszania murów metodą iniekcji. Dzięki tworzeniu warstwy hydrofobowej powstrzymuje się napływ wilgoci do wnętrza, co przyspiesza proces trwałego osuszania ścian. W pomieszczeniach, w których wysoki poziom wilgoci jest czymś normalnym, warto stosować impregnaty i powłoki zabezpieczające przed wnikaniem wilgoci w ściany, stropy i posadzki, takie jak np. Bloker Wilgoci z serii Ultrament.

Jak skutecznie osuszyć mury i pozbyć się z nich wilgoci?
© MC-Bauchemie 2025
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123