Posadzka garażowa

07.12.2021

Posadzka garażowa

Posadzki garażowe są wylewane bezpośrednio na gruncie lub w przypadku garaży wielopoziomowych na stropie. Warstwa wyrównująca i poziomująca to zazwyczaj zaprawa mineralna z domieszką polimerów. Tak przygotowane podłoże zabezpiecza się przed uszkodzeniami, wnikaniem wody i zanieczyszczeń powłokami ochronnymi z żywic epoksydowych lub poliuretanowych. Dobra posadzka garażowa jest odporna na wnikanie wody i soli oraz zanieczyszczenia chemiczne, głównie oleje i paliwa. Ponadto, warstwa lub powłoka żywiczna zabezpiecza beton i elementy stalowe przed uszkodzeniem mechanicznym i korozją.

Z czego zrobić posadzkę w garażu?

Posadzka w garażu to zazwyczaj zwykła wylewka mineralna. W przypadku układania nowej posadzki warto zastosować odpowiednią zaprawę polimerowo-cementową. Dobrym rozwiązaniem może być posadzka firmy MC-Bauchemie np. jeden z produktów z serii MC-Floor Screed lub zaprawa Emcefloor PCC Pro. Wybór produktu zależy od warunków w miejscu realizacji prac. W ofercie dostępne są odpowiednie zaprawy do naprawy i poziomowania istniejących wylewek garażowych, jak i do układania nowych od podstaw.

Po ułożeniu mineralnej warstwy poziomującej trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie powierzchni posadzki garażowej. To oczywiste, że posadzka w garażu będzie narażona na niskie temperatury, wnikanie wody i soli stosowanych do jezdni oraz środki chemiczne wykorzystywane do pielęgnacji pojazdu oraz oleje i paliwo. Mając to na uwadze, trzeba zadbać o zabezpieczenie posadzki w taki sposób, aby stała się odporna na chemikalia i zabezpieczała betonową podstawę przed wnikaniem wody i szkodliwych soli. W tym celu warto zastosować podkłady gruntujące, powłoki i posadzki epoksydowe z serii MC-DUR lub poliuretanowe z serii MC-Floor TopSpeed.

Żywiczna posadzka w garażu — zalety

Żywiczna posadzka w garażu to doskonałe rozwiązanie. Odpowiednio ułożona warstwa żywicy doskonale chroni i wyrównuje powierzchnię posadzki garażowej. Dzięki żywicom betonowa podstawa jest w pełni zabezpieczona przed wnikaniem wody, soli i środków chemicznych. Powłoka z żywicy stanowi doskonałe zabezpieczenie warstwy mineralnej przed uszkodzeniami mechanicznymi, w tym przed postępującym kruszeniem się betonu w miejscu uszkodzenia i pyleniem. Dużą zaletą wykonania powłoki ochronnej z żywic na posadzce garażowej jest to, że w przypadku jej uszkodzenia można naprawiać ją miejscowo. Wystarczy nanieść warstwę żywicy w miejscu uszkodzenia tak, aby wyrównać powierzchnię posadzki.

Układanie posadzki żywicznej w garażu

Układanie posadzki epoksydowej nie jest skomplikowane. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni. Jeżeli posadzka w garażu jest nierówna, a różnica poziomów i głębokość ubytków wymaga nałożenia warstwy wyrównującej, może okazać się, że warto najpierw nałożyć dodatkową mineralną warstwę poziomującą. W takim przypadku można zastosować jedną ze wspomnianych wyżej zapraw polimerowo-cementowych z serii MC-Floor lub Emcefloor PCC Pro.

Mineralna warstwa poziomująca na posadzce w garażu

Trzeba mieć świadomość, że ułożenie mineralnej warstwy wyrównującej wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Oczyszczoną i odpyloną powierzchnię trzeba wzmocnić, gruntując ją środkiem na bazie żywicy. Do tego zadania można wybrać odpowiedni środek gruntujący. Wybór odpowiedniego zależy od rodzaju wylewanej wylewki, którą z kolei dobiera się do warunków w miejscu montażu. Warto wiedzieć, że grunt wzmacnia strukturę betonu, na którym będzie układana warstwa poziomująca. Zabezpiecza powierzchnię mineralną przed postępującym pyleniem i kruszeniem się oraz przed wnikaniem wody, soli i innych zanieczyszczeń. Wylewanie wylewki poziomującej pozwala na ułożenie posadzki ze spadkiem skierowanym w stronę kratek odwadniających. To znacznie ułatwia utrzymanie czystości w garażu szczególnie zimą.

Posadzka z żywicy na posadzce w garażu

Betonowa posadzka w każdym garażu powinna być zabezpieczona odpowiednią warstwą wykończeniową, która stanowi zabezpieczenie przed wnikaniem wody, soli i środków chemicznych (m.in. olejów i paliwa). Warstwa wykończeniowa powinna być odporna mechanicznie i łatwa do utrzymania w czystości. Jak się okazuje jednym z lepszych rozwiązań, które spełnia wszystkie te wymagania, jest dodatkowa powłoka ułożona na warstwie mineralnej w formie specjalnej posadzki epoksydowej lub poliuretanowej.

Jak ułożyć posadzkę żywiczną w garażu?

Ułożenie posadzki żywicznej trzeba poprzedzić przygotowaniem podłoża. Jeżeli mamy do czynienia z podłożem mineralnym trzeba je dokładnie oczyścić i usunąć mleczko cementowe. Podłoże syntetyczne należy zmatowić i oczyścić. Następnie należy nanieść podkład gruntujący na bazie żywicy. Podkład dobiera się do wybranej posadzki żywicznej. Warto zobrazować to na przykładzie powłoki żywicznej MC-DUR 1252. To epoksydowa posadzka opracowana pod kątem wzmacniania i zabezpieczania podłóg garażowych.

Wybierając powłokę MC-DUR 1252 UVB, która jest przeznaczona do zastosowań przemysłowych, w tym do zabezpieczania zewnętrznych i wewnętrznych miejsc parkingowych, jako środek gruntujący trzeba zastosować grunt na bazie żywicy MC-DUR1200 VK. Informacje na ten temat można znaleźć w karcie technicznej produktu. Dzięki temu zyskuje się pewność, że epoksydowa warstwa wykończeniowa idealnie zwiąże się z mineralnym podłożem. Warto dodać, że powłoka epoksydowa może być nakładana w kilku warstwach. Umożliwia to szybkie wykańczanie, naprawianie i wyrównywanie posadzek garażowych. Piasek o odpowiedniej granulacji stosuje się jako posypkę, by poprawić właściwości warstwy sczepnej oraz by uzyskać w garażu posadzki o zwiększonej przyczepności.

Trzeba mieć na uwadze, że wydajność i czas schnięcia zapraw mineralnych oraz środków na bazie żywic epoksydowych zależy od powierzchni posadzki, ilości warstw jednak w głównej mierze uzależnione jest od wilgotności i temperatury.

Posadzka garażowa
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123