Posadzka polimerowo-cementowa

07.12.2021

Co to jest posadzka polimerowo-cementowa i kiedy warto ją stosować?

Posadzki polimerowo-cementowe to jedno z popularniejszych rozwiązań wybieranych do poziomowania i wykańczania podłóg na fundamentach i stropach w budynkach o różnym przeznaczeniu. Masa polimerowo-cementowa jest łatwa w nakładaniu i ma wiele zalet, które powodują, że jej zastosowanie zapewnia uzyskanie trwałej, szczelnej i wytrzymałej posadzki.

Gotowe zaprawy do wykonywania posadzek polimerowo-cementowych marki MC-Bauchemie to rozwiązanie dla każdego, kto ceni krótki czas realizacji i jakość. Firma oferuje kilka serii zapraw cementowo-polimerowych. Szczególnie warte uwagi są produkty z serii MC-Floor Screed oraz posadzki Emcefloor PCC Pro. Warto dodać, że w ofercie dostępne są również systemowe podkłady gruntujące do przygotowywania podłoża, na którym ma być układana posadzka oraz impregnaty i żywice do ich wykańczania.

Zalety posadzek polimerowo-cementowych MC-Bauchemie

Zastosowanie zaprawy z domieszką polimerów sprawia, że gotowe posadzki są o wiele trwalsze i mają lepsze parametry użytkowe. Ponadto, zaprawa do posadzek polimerowo-cementowych marki MC-Bauchemie jest dostępna w formie gotowej mieszanki, co sprawia, że jest łatwiejsza do urobienia niż tradycyjna, co znacznie skraca czas przygotowania masy polimerowo-cementowej.

Zalet posadzek z domieszką polimerów produkowanych przez MC-Bauchemie Polska jest znacznie więcej. Warto wiedzieć, że:

  • posadzki polimerowo-cementowe świetnie sprawdzają się jako warstwa wykończeniowa na podłożu mineralnym;
  • dzięki domieszce polimerów są odporniejsze na niskie temperatury, zamarzanie i odmarzanie oraz kapilarne nasiąkanie wodą;
  • sprawdzają się jako powłoka chroniąca zbrojenie stropu lub fundamentów;
  • nadają się do wykańczania posadzek wyposażonych w ogrzewanie podłogowe;
  • można je stosować jako wylewki poziomujące do wyrównywania nierówności na podłogach betonowych;
  • sprawdzają się jako wylewki do naprawiania uszkodzonych mineralnych posadzek betonowych;
  • odpowiednio zabezpieczone mogą stanowić warstwę wykończeniową podłogi;
  • pozwalają uzyskać równą bezspoinową posadzkę na dużej przestrzeni; jest to możliwe dzięki ograniczeniu skurczu wiążącego się betonu i innych niekorzystnych zjawisk, które spotyka się w przypadku zastosowania standardowych zapraw cementowych;
  • stanowią doskonałą podstawę do układania warstwy wykończeniowej np. w formie płytek ceramicznych, kompozytów, kamienia naturalnego lub wykładzin, parkietu czy paneli podłogowych i żywic

Co to jest posadzka polimerowo-cementowa?

Posadzka polimerowo-cementowa to zaprawa cementowa z domieszką polimerów. Polimery poprawiają właściwości typowych zapraw cementowych. Posadzki polimerowo-cementowe nazywa się też potocznie posadzkami hybrydowymi.

Domieszka odpowiednio dobranych polimerów powoduje, że zmieniają się parametry zaprawy, urobionej masy i gotowego betonu. W ten sposób poprawiają się m.in. takie właściwości jak:

  • plastyczność;
  • urabialność;
  • ogranicza się ilości wody potrzebnej do uzyskania masy o oczekiwanych parametrach;
  • poprawia się przebieg procesu wiązania betonowej zaprawy;
  • podnosi się wytrzymałość mechaniczną posadzki;
  • zwiększa odporność na nasiąkanie wodą i niskie temperatury.

Posadzki polimerowo-cementowe w zależności od rodzaju można aplikować w optymalny sposób w każdym przypadku, np. przez pompowanie przy użyciu miksokretów podczas realizacji większych projektów lub jako zwykłą wylewkę z zaprawy urabianej mieszadłem na miejscu. Warto zauważyć, że zastosowanie gotowej zaprawy, którą rozrabia się z wodą, znacznie upraszcza urabianie wylewki w miejscu jej wylania.

Jak wygląda gotowa zaprawa na posadzki polimerowo-cementowe?

Gotowa zaprawa na posadzki polimerowo-cementowe to doskonałe rozwiązanie. Zaprawy na posadzki z serii MC-Floor Screed i Emcefloor PCC Pro to produkty jednokomponentowe. Oznacza to, że zaprawa ma formę proszku (z wyjątkiem MC-Floor Screed25, gdzie dodawane jest kruszywo).

Mieszanka w opakowaniu jest doskonale zbilansowana pod kątem stosunku zawartości poszczególnych rodzajów polimerów, cementu i drobnych frakcji kruszywa. By przygotować masę polimerowo-cementową wystarczy dodać do zaprawy odpowiednią ilość wody i dokładnie ją wymieszać.

Dokładne wskazówki dotyczące ilości wody i orientacyjny czas mieszania do uzyskania optymalnej konsystencji masy można znaleźć w karcie technicznej dostępnej na stronie www.mc-bauchemie.pl. Plastyczność i udział wody w mieszance dobiera się do sposobu aplikacji, trzeba w tym czasie pamiętać o  kontrolowaniu ilości wody. Zbyt duża zawartość wody spowoduje, że posadzka będzie znacznie dłużej schnąć. Co spowolni postęp prac oraz osłabi wytrzymałość.

Trzeba pamiętać, że poprawne wykonanie posadzki polimerowo-cementowej wymaga:

  • odpowiedniego przygotowania podłoża;
  • zastosowania właściwych środków gruntujących;
  • utrzymania zalecanych interwałów aplikacji kolejnych warstw, w tym warstw gruntujących, sczepnych oraz kolejnych warstw posadzki;
  • utrzymania określonych warunków w miejscu realizacji prac.

Zastosowanie posadzek polimerowo-cementowych

Odpowiednie zaprawy do posadzek polimerowo-cementowych stosuje się we wszystkich typach budynków i budowli do realizacji wierzchniej warstwy podłóg wykonywanych na podłożu mineralnym, w tym na fundamentach oraz stropach. Zaprawa polimerowo-cementowa w większości przypadków może być stosowana jako wylewka samorozlewna. Sprawdza się przy naprawach uszkodzonych podłóg betonowych. Może stanowić zabezpieczenie zbrojenia i element konstrukcyjny. Jest stosowana jako wierzchnia warstwa podłogi i układana na warstwie izolacji. Stanowi doskonałą podstawę do układania ozdobnej warstwy wykończeniowej.

Posadzka polimerowo-cementowa
© MC-Bauchemie 2024
abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123