Suchy jastrych – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie
17.10.2022
Suchy jastrych to specjalna płyta podkładowa, która jest alternatywą dla standardowych mokrych wylewek. Jego zastosowanie jest znacznie łatwiejsze. Co więcej, płyty zapewniają dodatkową izolację akustyczną oraz termiczną. Zastanawiasz się, jak wykorzystuje się takie elementy? Chcesz wiedzieć, dlaczego prace związane z suchym jastrychem warto zlecić specjalistom? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Suchy jastrych – co to jest?
Rozwiązaniem, które cieszy się w ostatnich latach sporą popularnością, jeżeli chodzi o wykończenie budynku, jest suchy jastrych. Charakterystyka ogólna tego materiału zawiera informacje, dlaczego tak dobrze sprawdza się on w pracach remontowo-budowlanych. Jastrych występuje w formie suchej jako płyta podłogowa bezspoinowa. Zależnie od projektu możliwe jest ułożenie nie jednej warstwy płytowej, ale nawet trzech. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku grubość płyt:
- stosując jedną lub dwie warstwy wykorzystuje się płyty o grubości 12,5 mm;
- wykorzystując system trójwarstwowy, stosuje się płyty o grubości nieprzekraczającej 8 mm.
Jastrych suchy jest zatem formą wylewki dostępną w płytach. To warstwa wyrównująca, na której układana jest podłoga właściwa – mogą to być płytki lub panele. Warto również zaznaczyć, że płyty dostępne na rynku mogą występować zarówno bez powłoki, jak i z dodatkową warstwą izolacyjną.
Suchy jastrych – zastosowanie popularnej wylewki
Zastanawiasz się, gdzie najlepiej sprawdzi się suchy jastrych? Charakterystyka materiału wskazuje, że jego wykorzystanie jest możliwe praktycznie w każdym pomieszczeniu. Płyty są stosunkowo lekkie. Szacuje się, że 1 m2 waży nieco ponad 20 kg. Dodatkowo są one równe i sztywne, bez widocznych zniekształceń. Można kupić je w dużych formatach, dzięki czemu możliwe będzie szybkie wykończenie pomieszczenia.
Największą zaletą płyt jastrychowych jest niewątpliwie możliwość ich ułożenia na praktycznie każdym rodzaju podłoża. W praktyce, np. podczas prac remontowych, nie ma przeszkód, aby ułożyć je bezpośrednio na starych panelach lub drewnianej podłodze.
Suchy jastrych – rodzaje płyt wykorzystywanych przez fachowców
Suchy jastrych to tak naprawdę dwa rodzaje płyt – gipsowo-kartonowe oraz gipsowo-włóknowe. Pierwsze z nich powstają z masy gipsowej, która dodatkowo pokryta jest kartonem. Płyta tego rodzaju najczęściej występuje w grubości 12,5 mm w dwóch standardowych wymiarach. Płyta 125×200 cm idealnie sprawdza się w przypadku dużych powierzchni, natomiast 60×90 cm jest uniwersalna i chętnie wykorzystywana w mniejszych wnętrzach. Wspomniana grubość idealnie nadaje się do wykorzystania w systemie dwuwarstwowym. Płyty można układać bezpośrednio na stropie betonowym, jednak niewielkie nierówności znajdujące się pod nimi warto wcześniej wyrównać przy pomocy masy szpachlowej. Takie rozwiązanie zaleca się wykorzystywać wyłącznie w pomieszczeniach suchych, czyli takich, które nie są narażone na wilgoć.
Drugi rodzaj płyt, czyli elementy gipsowo-włóknowe zostały wzbogacone poprzez dodanie do nich mieszanki włókien celulozy oraz wody przed procesem prasowania i suszenia. Występują w grubości 18 lub 23 mm. Dostępne są w kilku formatach pozwalających na dopasowanie ich do planowanych prac. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ten rodzaj płyty w porównaniu z poprzednim jest znacznie bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj taki materiał stosuje się w pojedynczych warstwach.
Jakie zalety ma suchy jastrych?
Suchy jastrych w postaci płyt to idealne rozwiązanie umożliwiające szybkie wyrównanie podłoża. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że elementy gipsowo-kartonowe nie nadają się do układania w wilgotnych pomieszczeniach np. łazienkach i garażach bez zastosowania odpowiedniej warstwy ochronnej. Poza tym taka wylewka ma wiele zalet, np.:
- istnieje możliwość dopasowania wymiaru płyt, co znacząco przyśpiesza prace związane z wykończeniem wnętrza;
- płyty tego rodzaju często mają dodatkowe pióro oraz wpust, dzięki czemu łączenie ich ze sobą nie jest skomplikowane. Unika się wówczas również sytuacji, w której powstałyby szpary pomiędzy poszczególnymi elementami;
- przy użyciu płyt można uzyskać idealnie równą powierzchnię, na której można następnie ułożyć podłogę właściwą lub też zdecydować się na ogrzewanie podłogowe;
- płyty można łączyć z dodatkowymi warstwami izolacyjnymi;
- elementy są stosunkowo lekkie, dzięki czemu nie dochodzi do obciążenia konstrukcji stropów.
Suchy jastrych – zastosowanie i przygotowanie powierzchni
Zastanawiasz się, jak przygotować podłoże, na którym ma znaleźć się suchy jastrych? Zastosowanie tego materiału wymaga przede wszystkim jego wyrównania. Ewentualne nierówności podłoża mniejsze niż 5 mm można wyrównać za pomocą różnych materiałów. Najczęściej jest to:
- wełna mineralna,
- tektura falista,
- pianka poliuretanowa.
Jeżeli nierówność jest większa niż 2 cm, wówczas konieczne będzie wyrównanie różnicy w poziomie. W tym celu wykorzystuje się specjalną podsypkę niwelującą różnicę w danym miejscu. Jeżeli nierówność dotyczy podłoża drewnianego, należy zastosować dodatkowo warstwę ochronną. Zapobiegnie to przesypywaniu się podsypki głębiej, co z czasem mogłoby doprowadzić do powstania uszkodzenia w danym miejscu. Dopiero na tak wyrównanej powierzchni możliwe jest bezpieczne układanie suchego jastrychu.
Dlaczego suchy jastrych powinien być wykonany przez fachowców?
Suchy jastrych jest szybkim rozwiązaniem, które znacznie skraca czas prac związanych z wykończeniem wnętrz. Dla wielu osób możliwość szybkiego układania płyt jest na tyle kusząca, że decydują się na samodzielny montaż. Warto jednak pamiętać, że takie czynności wymagają odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności. Ważne jest nie tylko odpowiednie wyrównanie podłoża. Równie istotne jest samo układanie płyt, szczególnie kiedy stosuje się kilka warstw, gdzie łączenia nie mogą na siebie nachodzić.
Ile kosztuje suchy jastrych?
Cena suchego jastrychu zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj płyt wybierzesz. Nie bez znaczenia jest także liczba planowanych warstw. Opłaty za usługi fachowców są różne. Cena zależy najczęściej od ilości pracy (powierzchnia do pokrycia), a nawet od samego województwa. Wycena jest zwykle indywidualna dla ka
Produkty powiązane
-
Aktualności
Kliknij tutaj by przejść do sekcji News
-
Magazyn
Pobierz najnowsze wydania naszego magazynu dla klientów i pracowników MC aktiv.
-
Pobierz
Tutaj znajdziesz całą dokumentację produktów taką jak karty techniczne, karty charakterystyki, deklaracje właściwości użytkowych oraz ogólne warunki sprzedaży i materiały marketingowe.
-
Referencje
Kliknij tutaj, aby przejść do naszej biblioteki z projektami referencyjnymi
-
Kariera
Kliknij tutaj, aby przejść do sekcji kariera
-
Kontakt
Kliknij tutaj, aby przejść do formularza kontaktowego