Beton architektoniczny do elewacji Kaiser Hof

Kolonia - Niemcy

Opracowanie bezstalowego betonu zbrojonego otwiera architektom na całym świecie coraz większą swobodę projektowania. Kreatywna szansa, która jeszcze kilka lat temu była nie do pomyślenia, doprowadziła do stałego wzrostu wykorzystania wysokiej jakości betonu architektonicznego - jak pokazuje nowy kompleks biurowy Kaiser Hof w Kolonii.
Kaiser Hof to nowy, ekskluzywny budynek biurowy na zabytkowym Pierścieniu Wilhelma w Kolonii. Jedną z jego charakterystycznych cech jest pomysłowa fasada o powierzchni ok. 5.000 m², która została elegancko zaprojektowana przy użyciu lekkich paneli z betonu architektonicznego wzmocnionego włóknem szklanym. Różnie ułożone pilastry w jasnej elewacji zewnętrznej tworzą niezwykły wzór cieni, który zmienia się stale wraz z pojawieniem się światła. W ten sposób Kaiser Hof stanowi jedną z prawdziwych wizualnych atrakcji Kolonii. W sumie fasada składa się z 1619 trójwymiarowo ukształtowanych elementów betonowych i 137 płaskich paneli.
Beton zbrojony bez stali

Kreatywne, organiczne i żywe koperty budowlane wykonane z murów osłonowych przez lata cieszyły się rosnącą popularnością. Ta metoda budowy wymaga jednak elementów, które są możliwie cienkościenne, lekkie i swobodnie formowalne.

Firma MC opracowała specjalnie zoptymalizowane dodatki do projektu, aby zapewnić doskonałą sypkość i wysoką stabilność mieszanki w świeżym betonie, niezbędną do osiągnięcia złożonej geometrii elementów elewacyjnych.
Firma MC opracowała specjalnie zoptymalizowane dodatki do projektu, aby zapewnić doskonałą sypkość i wysoką stabilność mieszanki w świeżym betonie, niezbędną do osiągnięcia złożonej geometrii elementów elewacyjnych.
© MC-Bauchemie 2024


Klasyczny beton zbrojony stalą nie może być stosowany ze względu na minimalne wymagane pokrycie betonem. W związku z tym stosuje się bezstalowe betony zbrojone, dla których nie jest wymagane konwencjonalne minimalne pokrycie zbrojenia betonem. Ułatwiają one tworzenie delikatnych konstrukcji betonowych oferujących wszystkie zalety lekkiej konstrukcji. Jako alternatywne systemy zbrojenia stosowane są krótkie włókna, maty tekstylne lub pręty z alkalicznie odpornego szkła lub węgla. Firma MC od dawna jest zaangażowana w rozwój tej technologii. Elewacja nowego budynku na terenie zakładu MC Bottrop została również obłożona elementami betonowymi z betonu zbrojonego włóknami [patrz MC aktiv 3/2018].
Nowy materiał

Kaiser Hof wymagał szczególnie gładkiej powierzchni zgodnej z najwyższą klasą betonu architektonicznego (SB 4), w połączeniu z matowym wyglądem i zwiększoną odpornością na warunki atmosferyczne. Elementy o swobodnej formie zostały wyprodukowane z betonu z włókna szklanego BetoLamina®-Cast, który został opracowany przez Steinbeis Innovation Centre FiberCrete w Chemnitz w Niemczech. Oprócz bardzo dobrych właściwości mechanicznych i wyjątkowej trwałości, beton z włókna szklanego charakteryzuje się wyjątkową jakością betonu licowego. Charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością wczesną i 28-dniową oraz wyjątkową trwałością. Ze względu na złożoną geometrię elementów elewacyjnych niezbędna była doskonała sypkość w połączeniu z wysoką stabilnością mieszanki świeżego betonu. Dlatego też w ścisłej współpracy z technologami betonu z działu badań i rozwoju firmy MC opracowano zoptymalizowane dodatki.
Stworzenie tych specjalnych elementów fasadowych dzięki płynnej interakcji partnerów projektu: Steinbeis Innovation Centre, Medicke Metallbau GmbH z Glauchau, firmy Fiber-Tech z Chemnitz i MC pokazuje, co można zrobić z ogromnym potencjałem projektowym, jaki oferuje beton architektoniczny.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123