Energia z biogazu i energii wiatrowej w Polsce

Stalowa Wola - Polska

W 2009 roku polski rząd postanowił aktywnie promować wykorzystanie energii odnawialnej do 2030 roku, a tym samym budowę biogazowni rolniczych i parków wiatrowych. Jedna z największych i najbardziej zaawansowanych biogazowni w Polsce powstaje obecnie w Stalowej Woli, mieście położonym u podnóża Karpat w południowo-wschodniej Polsce. Potrzebny do tego beton został opracowany przy użyciu superplastyfikatora firmy MC-Bauchemie, który został również przeznaczony do budowy parku wiatrowego w Łańcucie, podobnie jak w Karpatach.
Wykonawcą i odbiorcą elektrowni biogazowej, jednej z największych w Polsce o mocy 450 MW, jest polska firma TAURON, drugie co do wielkości przedsiębiorstwo energetyczne w kraju. Firma budowlana STALPRZEM ze Stalowej Woli, klient MC o dziesięcioletnim stażu, dostarczyła beton do projektu z własnych zakładów betoniarskich zlokalizowanych w pobliżu budowy.
Beton określony na podstawie klasy ekspozycji X0 i XC3 miał być stosowany w szczególności na płytę stropową i dlatego musiał być wyjątkowo stabilny, o nieskazitelnej jakości i łatwy w aplikacji. Ponieważ zastosowany cement nie reagował szczególnie dobrze na konwencjonalne domieszki podczas prób wstępnych, firma STALPRZEM w porozumieniu z MC zdecydowała się na zastosowanie MC-PowerFlow 5100, superplastyfikatora opartego na najnowszej technologii polikarboksylanowego eteru MC. MC-PowerFlow 5100 zmniejsza przyczepność betonu. Łączy w sobie długotrwałą zdolność płynięcia z silnym efektem uplastyczniania początkowego oraz umiarkowane dawki z imponującą wytrzymałością i bardzo dobrymi właściwościami aplikacyjnymi. Za pomocą MC-PowerFlow 5100 firma STALPRZEM uzyskuje dokładnie taką jednolitą mieszankę betonową, która charakteryzuje się długotrwałą urabialnością i dobrymi właściwościami reologicznymi niezbędnymi do realizacji projektu. Od momentu rozpoczęcia budowy w maju 2014 r. oddano do użytku około 30.000 m3 betonu. Zakończenie budowy i oddanie do użytku elektrowni biogazowej spodziewane jest w ciągu tego roku.

Betonowanie płyty stropowej elektrowni biogazowej w Stalowej Woli.
Betonowanie płyty stropowej elektrowni biogazowej w Stalowej Woli.
© MC-Bauchemie 2016


Wiatraki zakotwiczone w silnym fundamencie

Stabilne, wysokiej jakości betony o wytrzymałości na ściskanie C30/37, C35/45 i C45/55 były potrzebne do posadowienia 27 generatorów wiatrowych w parku wiatrowym w pobliżu Łańcuta, małego polskiego miasta u podnóża Karpat. Dobre doświadczenia zdobyte przy innych projektach z MC-PowerFlow 5100 oraz wymagane długie i stabilne utrzymanie spójności, które oferuje, doprowadziły do tego, że producent gotowych mieszanek STYROBUD postawił na ten superplastyfikator MC. Beton musiał być transportowany na duże odległości, przekraczające 40 km od miejsca produkcji do placu budowy, co oznaczało, że zachowanie odpowiedniej konsystencji było istotną właściwością. Projekt rozpoczął się w październiku 2014 roku i został zakończony w marcu 2015 roku. Od tego czasu działa park wiatrowy, dostarczający czystą energię elektryczną do tego regionu.

abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123 abs 123